Jak to bylo s „dluhy“ OSŽ za Jaromíra Duška

K likvidaci tehdejšího předsedy OSŽ ing. Jaromíra Duška a ke stavu majetku OSŽ v roce 2007

aneb drobné vysvětlení k názorům na Všetatském fóru OSŽ

 

Na diskusním fóru ZO OSŽ Všetaty zazněly názory, že bývalý předseda OSŽ ing. Dušek byl odvolán ze své funkce, protože kdyby ho orgány OSŽ v roce 2007 neodvolaly, OSŽ by neustále prohlubovalo své dluhy, které údajně Dušek „nasekal“. Takže bylo třeba Duška ihned odvolat, jinak by asi OSŽ šlo „cu grunt“.

Nevýhoda „Všetatského fóra“ je v tom, že kde kdo co zaslechne, může to tam (zdánlivě beztrestně) napsat. A pisatel si vůbec neláme hlavu, zda je jeho názor pravdivý, či nikoliv. A tak tam vedle sebe stojí (spíš se střídají) příspěvky těch, kdo mají zájem na pořádném fungování své odborové organizace (včetně poznání věcí už možná dávno minulých) s typickými zlovolnými „kaliči vody“, kteří žvaní na Všetatském fóru ZO OSŽ, ale kdyby sami měli něco pro lidi udělat – tak ani náhodou.

Usoudil jsem tedy, že i já mohu přispět do mlýnice diskusí se svým názorem na to, že Dušek byl údajně odvolán proto, že špatně hospodařil s majetkem svazu, takže svaz byl (rovněž údajně) silně zadlužen. Dovolte tedy, abych zde polemizoval s názorem, že OSŽ při odvolávání Duška (tedy v roce 2007) bylo zadluženo a že odvolání Duška bylo jedinou možností, jak se z oněch hypotetických dluhů vyhrabat. Rovnou je třeba říci, že tohle tvrzení není pravdivé. Posuďte sami:

Především tehdejší OSŽ bylo v době let 1993 -2007 jedním z nejsilnějších a nejobávanějších svazů v ČR, mimo jiné v únoru 1997 zorganizovalo pětidenní stávku, jaká doposud neměla v Evropě obdoby. Disponovalo nejen odvážným vedením, které se nedalo zastrašit ani vládou ČR (zejména díky Duškovi), ale také narůstajícím majetkem, bez kterého by jakékoliv razantnější kroky vůči státu, resp. vedení železničních firem té doby, byly pouhými folklórními tanečky, jak jsme toho svědky nyní u některých (a bojím se říci, že možná i u většiny?) železničních odborů. 

Tehdejší OSŽ nemělo žádné dluhy, naopak majetek, který za působení Duška získalo, z něj dělalo v té době jeden z nejbohatších odborových svazů v ČR. Kdyby tomu bylo jinak, už by někdo začal odbory likvidovat a vydírat, např. odkoupením dluhů, aby těm odborovým křiklounům konečně zacpal pusy a zlikvidoval je. Pravicové vlády v devadesátých letech nikdy odborům a jejich požadavkům nebyly nakloněny.

A protože je potřeba svá tvrzení dokazovat, což určitě nenapadne všechny ty plivače pomluv – jelikož  slina pomluvy se nedokazuje a stejně ulpívá, dovolím si připomenout majetek OSŽ v té době, jak si to pamatuji já: Jde zejména o nemovitý majetek, i když byl mnohdy vlastněný přes akciovky se 100% podílem OSŽ. Takže v cenách roku 2007 to mohlo vypadat zhruba takhle: Hotel Skalka na Slovensku 80-100 mil. Kč, Hotel V Žel. Rudě asi 60 mil.Kč, hotel Oddech v Krkonoších asi 80 mil. Kč, hotel Lesní  chata v Kořenově 60 mil. Kč, hotel v Řecku (Leptokaria) asi 60 mil. Kč, atd. Za vypořádání podílu OSŽ z organizací, kde byly podílovými vlastníky všechny odborové svazy sdružené v ČMKOS, dostalo OSŽ: Z G.E.N.  85 mil. Kč, a ze SDOS asi 135 mil. Kč (zprvu v nemovitostech). K tomu patří vypořádání z Telematiky asi 35 mil. Kč. Na účtech OSŽ z běžného hospodaření a příspěvků odhaduji, že v roce odvolání Duška leželo asi 130 mil. Kč, výnosy z běžné činnosti byly zhruba 20 – 30 mil. ročně, další příjmy cca 20 mil. ročně, atd. Náklady na činnost OSŽ za rok včetně nákladů na mzdy –  odhadem mohlo jít v té době o částku 15 – 20 mil. Kč ročně. Kdyby takhle hospodařil jakýkoliv podnikatel, tak bude vyhlášený podnikatelem roku. Odhadovaná čísla jsou pouze mým názorem. Místo lhaní např. na Ústředí OSŽ o dluzích té doby, může zde i na Všetatském fóru ZO OSŽ naštěstí každý napsat, jaký názor má on. Obávám se ale, že mu to bude houby platné. Duška zpátky nepřivoláš a úroveň hospodaření je od té doby (bohužel) určitě jiná. Ale teď už asi platí, že pouze hlupák nebo kalič vody může za těchto okolností tvrdit, že v té době mělo OSŽ dluhy.

Dušek byl tedy odvolán zřejmě „z vděčnosti“ za výsledky hospodaření. OSŽ proti němu vedlo po jeho odvolání několik sporů, kde ho obvinilo, že předražil zakázky na rekonstrukci 2 hotelů, zřejmě opět ze samé vděčnosti za to, že se z kutlochů století a horských chat nevalné kvality udělaly poměrně luxusní hotely. V těch sporech Dušek vždy zvítězil a OSŽ mělo z ostudy kabát, nemluvě o tom, kolik peněz muselo OSŽ vynaložit na advokáty jedné významné kanceláře, když Dušek náklady těchto sporů platil sám. Když ovšem vyhrál, jeho náklady musela zpětně zaplatit strana, která neměla ve sporu úspěch, tedy OSŽ. To je možná už jiná kapitola. Ale jak je možné, že podle informací Všetatského fóra ZO OSŽ  nejsou členové OSŽ o těchto věcech informováni a musí se spokojit s drby a klepy. To mi nejde moc do hlavy. Vždyť jde o peníze členů OSŽ, které bohužel jsou nenávratně pryč, díky rozhodnutí soudit se, aniž tomu někdo rozuměl. Poznámka na okraj: Zavilost, zloba, závist a pomsta jsou nejhorší atributy rozhodování.

A ještě něco: Ano, bývalý předseda ing. Dušek se už 10 let soudí o určení, že jeho tehdejší odvolání z funkce předsedy OSŽ včetně předchozího pozastavení výkonu funkce bylo (je) neplatné. Našich několik tisíc členů (SOSaD) zastává názor, že odvolání bylo všechno, jen ne správné, abych to vyjádřil decentně a nemluvil o předem připraveném komplotu, což je názor, který také zaznívá. Proto jsme my „Sosaďáci“) také z OSŽ odešli a založili si svůj svaz, kde si myslíme, že se s členy zachází úplně jinak a zejména se jim nelže. Příslušný soud si dal zatím záležet, aby věc držel téměř 10 let v šuplíku a projednal ji v době, když už snad ani moc lidí výsledek nezajímá včetně samotného Duška. Toho jen potud, že je přeci jen potřeba hájit svou čest a dobrou pověst. A my hájíme totéž u našeho člena.  Dušek si náklady právního zastoupení přitom hradí ze svého. OSŽ má opět najatou významnou advokátní kancelář, aby mu pomohla vysoudit jeho pravdu.  Kolik to stojí a z čeho se to hradí, já nekomentuji. Nicméně ten samý Dušek byl iniciátorem dvou pokusů o smír. Navrhoval, že se zřekne jakýchkoliv hmotně právních nároků a sporů do budoucna a postačí mu jenom omluva uveřejněná ve sdělovacích prostředcích, protože odvolání Duška tehdejší vedení OSŽ vytroubilo do světa skutečně mocně a silně. Podle mých informací se nad návrhy Duška vždy Ústředí OSŽ moudře zamyslelo a parametry navrhovaného smíru dvakrát neodsouhlasilo, i když Duškovy návrhy, byly odlišné.  I to je pro OSŽ neřešitelné, protože (jak se zdá) pokud se má někdo omluvit, přiznává vinu. Žalované OSŽ zřejmě zastává názor, že Dušek byl významný funkcionář, který vybudoval velké a silné OSŽ, takže (nebo právě proto) ho museli vyhodit. Souzení tedy pokračuje, vše je otevřeno a my jsme rádi, že jsme už 10 let samostatní.                                                                               

                                                                          JUDr. Jiří Rokos

Poznámka: Výše uvedený text včetně údajů v něm uvedených jsou pouze mými názory a nepředstavují oficiální názor nebo stanovisko SOSaD.

Příspěvek byl publikován v rubrice Komentáře. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.