Odbory na železnici jednaly s čelními představiteli Vlády ČR

V úterý dne 4. února 2020 se na Úřadu vlády ČR konalo setkání zástupců odborových centrál, působících na železnici, na společném jednání s premiérem ČR Andrejem Babišem, místopředsedou vlády ČR, ministrem průmyslu a obchodu a ministrem dopravy Karlem Havlíčkem a předsedou představenstva a generálním ředitelem ČD Václavem Nebeským.

Schůzka byla svolána na základě nedávného společného prohlášení odborových svazů s výzvou k jednání, které bylo zasláno předsedovi vlády s představou vyvolat diskusi a řešit současnou tristní situaci na železnici v ČR.

Stěžejními body k jednání byly bezpečnost železniční dopravy, rozklad síťových služeb železniční osobní dopravy, situace v oblasti jízdních výhod a negativní dopady regionalizace osobní železniční dopravy na síťové fungování železnice, které bylo v mnoha lokalitách České republiky přerušeno.

Předseda i místopředseda vlády vyslechli argumenty zástupců odborů a požádali o součinnost v případě strategických dokumentů Ministerstva dopravy, vlády a ministra, řešících veřejnou železniční osobní dopravu v ČR. Místopředseda vlády a nový ministr dopravyzároveň přislíbil opětovné zavedení společných pracovních schůzek cca v měsíčním cyklu na Ministerstvu dopravy se zástupci odborových organizací.

Bylo dohodnuto, že písemné podklady a návrhy kezlepšenístávající situace na železnici zástupci odborových svazů zašlou k dalšímu řešení premiérovi vlády, místopředsedovi vlády a ministru dopravy ČR tak, aby mohlo dojít k jejich uplatnění na začátku března letošního roku při jednání se zástupci krajů, jejichž jednání a působení v oblasti objednávky a organizace veřejné železniční osobní dopravy vnímají premiér i místopředseda vlády a ministr dopravy shodně s odborovými centrálami velmi negativně. Společným terčem kritiky se stal například Jihomoravský kraj.

5. 2. 2020                                                            Jan Kadečka a Jindřich Berounský

Příspěvek byl publikován v rubrice Komentáře. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.