Zpráva z jednání na SŽDC ze dne 15. 10. 2018 s drobným komentářem

V úvodu jednání generální ředitel SŽDC Bc. Jiří Svoboda, MBA, zahájil komentářem a následným předložením návrhu 1. změny PKS SŽDC na období od 1. 2. 2018 do 31. 12. 2019 kolektivní vyjednávání pro rok 2019.

Ve svém projevu hovořil o zaměstnanosti a o mzdové oblasti v podmínkách SŽDC. V tomto návrhu se jako již tradičně vysmívají jak zaměstnancům, tak odborovým zástupcům. Obrázek si udělejte, dle předchozí věty, sami. Nesmím zde dle Dohody o zásadách kolektivního vyjednávání publikovat bližší údaje, ale pokud máte zájem a zavoláte mi, rád se s Vámi o tuto „parádu“ podělím. Z tohoto návrhu mám silný dojem, že nejsme ve stejné firmě:

  • SŽDC má zaměstnanců tolik, že neví, co s nimi,
  • jsou spokojeni se svou nehorázně velkou mzdou,
  • zaměstnavatel si dlouholetých zaměstnanců velice váží – viz CSS a slavná centralizace do Prahy s odůvodněním, že to je tak nejlevnější, příští rok jsou nejlevnější Pardubice a v roce 2020 tipuji nejlevnější Čiernou nad Tisou!!!

Dále vyjádřil přesvědčení, že kolektivní vyjednávání bude probíhat korektně a „při zdravém rozumu“. Tak postupují odboráři vždy a dále to raději nebudu komentovat.

Pan Bc. Svoboda, MBA, vnímá citlivou oblast mzdové politiky v kontextu celé ČR a je si vědom obtížné situace SŽDC při shánění nových zaměstnanců. No dle návrhu 1. změny…??? Tak tomu teda nerozumím.

SŽDC hodlá zachovat stávající benefity, což prý není samozřejmostí v každé organizaci. A u kterých velkých zaměstnavatelů nejsou samozřejmostí??? Dále též nemohu komentovat.

Na závěr pan Bc. Jiří Svoboda, MBA, doplnil, že ze SFDI bude pro rok 2019 menší příděl finančních prostředků než letos.

Jednání se účastnil také náměstek generálního ředitele pan Ing. Aleš Krejčí, který přítomné seznámil s objemem finančních prostředků pro tento rok, který činí 40 mld. Kč. Vysvětlil, že by musel být jakýkoliv mzdový nárůst vybalancován v jiných oblastech. Poté upozornil, že nesmí dojít k „rozfinancování naší velké organizace“.

Abych nezapomněl, zazněla ještě jedna, dle mne, již klasická informace. Ministr dopravy se velmi zajímá o kolektivní vyjednávání u všech společností skupiny ČD a nepřeje si, aby mezi nimi vznikaly velké rozdíly.

Takže vzhledem k tomu, že z Českých drah unikají informace o nulovém nárůstu mezd, máme se na co těšit.

A není vyloučeno, že budeme potřebovat pomoc Vás všech!!!

                                               Bc. Lubomír Michalec, předseda FV SOSaD při SŽDC

Příspěvek byl publikován v rubrice Komentáře. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.